Eleinte nehéznek bizonyult a “Feküdj le korábban” betartása, de kis kutatómunka után találtam pár tanácsot, ami könyebbé tette számomra az elalvást, és jóval frissebben ébredtem reggelente, sőt, egész nap energikusabbá váltam. Csokorba gyűjtöttem az általam vélt 10 leghasznosabb tippet, fogadjátok szeretettel:
1, Délután már mérsékeljük a koffein fogyasztást.
Az ebéd utáni kávé még belefér, de ha később is szükségünk van valamiféle pörgetőre, válasszuk inkább a zöld teát, 17 óra után azonban semmilyen koffeines italt ne igyunk, így lényegesen könnyebb az esti elalvás.
2, Nagyon megkönnyítette a dolgomat, hogy kialakítottam egy esti rutint magamnak.
Ez kicsit felkészíti a testemet arra, hogy most már lenyugodjon, a gondolataimat lecsillapítja, és átállítja a pihenésre. Érdemes úgy kialakítani a rutint, hogy a “legvilágosabb” tevékenységektől haladjunk a “sötétebbek” felé. Például ne közvetlenül lefekvés előtt mossuk meg a fogunkat, mert a fürdőszobák nagy fénye meggátolja a teljes ellazulást. Nálam ez a következőképpen alakul: beveszem a vitaminjaimat, megmosom a fogam, bekapcsolom az ébresztőt, olvasok, ezek még elég “fényes” tevékenységek. Utána félhomályban jógázom 10-15 percet, majd teljes sötét, és alvás. 🙂
3, Fontos, hogy a hálószobában mindig legyen egy kicsit hűvösebb, mint a ház többi pontján.
Nyáron, aki teheti résnyire mindig hagyja nyitva az ablakot, mert az éjszakai hőmérsékletváltozás kellemesen befolyásolja az alvást.
4, Már a nagyszüleink is tudták, hogy a gyomor milyen fontos tényezője a pihentető szundításnak.
Lefekvéskor ne legyen se túl tele, se túl üres, mert nem fogunk tudni álmoba szenderülni, és csak forgolódunk egész éjszaka.
5, A szobában legyen teljes a sötétség.
Nem elég elhúzni a függönyt, és leoltani a lámpákat. A tévén, számítógépen, órán, telefonon, és még kismillió kütyün lévő jelzővilágítások nagyon meg tudják zavarni az alvási ciklust. Érdemes ezeket kihúzni, kikapcsolni, vagy a szoba egyéb tárgyait úgy elrendezni, hogy eltakarja őket.
6, A következő tanács nekünk nőknek lett kitalálva. Sokkal kipihentebben fogunk ébredni, ha odafigyelünk arra, hogy a végtagjainkat kicsit felmelegítsük lefekvés előtt.
Ennek a legjobb módja, ha sunyi módon odadugjuk a jéghideg taplunkat és kezeinket az ágy túl oldalán fekvőhöz. 😀 No, de ha nem akarjuk, hogy egy idő után a kanapéra száműzzenek minket, keressünk kevésbé drasztikus megoldást. 🙂 Én nagyon ódzkodtam a zokniban alvástól, nem érzem olyan szabadnak magam, ha este van valami a lábamon. Ezért azt találtam ki, hogy az esti olvasás ideje alatt felhúzom a nagy, puha “alvó-zoknimat”, lefekvésnél pedig leveszem, így addigra már pont felmelegedtem annyira, hogy könnyen elszundítsak. A kezeket pedig még egyszerűbben lerendezem, lefekvéskor egy kis kézkrémmel bedörzsölöm, így ráadásul jó illatú és puhább is lesz. 🙂
7, Ezt a legnehezebb betartani szerintem. lefekvés előtt 1 órával SEMMI monitor.
Se számítógép, se laptop, se telefon. Tipikusan az az ember voltam, aki az ágyból még egy utolsó pillantást vet a Facebookra, meg az e-mailekre, meg akkor már megnézzük ezt is, meg azt is, majd azt vettem észre, hogy már 2 órája az ágyban fekszem, elalvásra készen, és csak nyomkodom a ketyeréimet. Ezért is került az esti rutinban az ébresztőóra beállítása az olvasás elé, mert ilyenkor a legnagyobb a kísértés, hogy “csak még egy valamit gyorsan” megnézzek a telefonomon. Amióta odafigyelek erre, sokkal gyorsabban el tudok aludni.
8, Már a nap folyamán gondolnunk kell arra, hogy lefárasszuk magunkat.
A vizsgaidőszak nagy ördögi köre, hogy egész nap ül és tanul az ember, estére úgy érzi magát, mint egy zombi, elaludni mégsem tud, forgolódik egész éjszaka, hajnalban nagy nehezen elalszik, majd kelni kell reggel tanulni, de olyan fáradt, hogy magába szívja az ágy, csúsznak az órák, csúszik a tanulási-terv, majd kezdődik elölről. Mára megtanultam, hogy bármennyire is úgy érzed nincs idő a mozgásra, mert mondjuk még 5 tételt aznap meg kell tanulnod, nem lehet kihagyni. Mozogni kell, hogy a testet is lefárasszuk kicsit. Ha mást nem, egy óra séta a levegőn már csodákat tesz. Ne sajnáljuk rá az időt, mert ha beleesünk ebbe az ördögi körbe, sokkal többet veszthetünk, mint napi 1 óra.
9, Jó, ha az esti rutinba beépítünk különböző relaxáló momentumokat.
Ezt mindenki magának tudja mi az, ami legjobban ellazítja. Lehet meditálni kicsit, vagy nekem ilyen relaxáló a jóga. Ki lehet próbálni különböző illó olajokat a hálószobában, a levendulának különösen jó nyugtató hatása van, esetleg valami nyugtató zenét hallgatni. Én néha már attól elálmosodom, hogy megérzem az esti vitaminjaim ízét. 🙂
10, Sokan nem tulajdonítanak nagy jelentőséget a hálószoba szentségének, pedig kiemelkedő szerepe lenne.
Igyekezzünk úgy kialakítani, hogy számunkra a legidálisabb legyen a pihenésre. A lágy fények, puha bútorok és kiegészítők, kedves fényképek mint segítenek az ellazulásban. Válasszunk minél kényelmesebb ágyat, ami nem túl kemény, nem túl puha, fiziológiásan tartja a gerincet, így a reggeli hátfájás sem akadályozhat meg abban, hogy kiugorjunk az ágyból. 🙂
Remélem, hasznosnak találtad a tanácsokat. Ha valamivel kiegészítenéd még a listát, szívesen várom az ötleteket itt, vagy Facebook-on.
Köszönöm, hogy erre jártál!
Várlak vissza!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: