Amikor elkezdtem a boldogságtervet, álmomban sem gondoltam volna ( ha-ha! 😀 ), hogy rögtön az első instrukciót ilyen nehéz lesz betartani. „ Feküdj le korábban!” olvastam, és arra gondoltam, ez mennyire jó, már régóta terveztem, hogy valami kis rendszert viszek az estéimbe, és ez legalább egy plusz motivációt adott.
Már régóta rossz alvó vagyok, eltelt majdnem másfél év, amikor éjszaka csak pár órát, de sokszor előfordult olyan is, hogy egyeltalán nem tudtam aludni. Mostanra már jobb a helyzet, de nem egészen vagyok az energiáim magas-fokán, legalábbis úgy érzem, tudok én ennél többet is.
Nehéz rendes éjszakai rendet kialakítani, az éjszakai műszakok nagyon összezavarják a bioritmusomat, mire visszaállnék „normálisba”, már jön a következő műszak, ami ismét felborít mindent. Ebben a hónapban azt szeretném elérni, hogy kialakuljon egy stabil elalvási rituálém, illetve egy kelési rituálém, amitől jóval energikusabban tudom majd kezdeni a napot. Éjszakai műszak elején ugyanezt próbálom majd, csak fordítva bevetni. Tehát a reggeli rutint fogom megcsinálni munkába menet előtt, az estit pedig amikor haza jöttem, és fekszem le aludni. Nyílván a szervezetemet nagyon össze fogja zavarni a nappal-és az éjszaka megfordulása, de talán az agyamat be tudom csapni egy kicsit, és kipihentebb leszek.
Már rögtön a korán fekvéssel bajok voltak. A fél10-et tűztem ki célul, de eddig ez még nem igen jött össze, maximum 10-re tudtam belőni a lefekvés időpontját. Pedig időben nekiálltunk elvégezni a kis esti rituálét, de valahogy mindig fél10 körül jönnek a legizgalmasabb témák, amikről olyan jót tudunk beszélgetni Kedvessel, hogy néha csak szisszenve az órára pillantok, és szomorkás sóhajjal nyugtázom, hogy már ennyi az idő. Pontosabban nem is szomorkás, inkább kettős érzéssel, hiszen olyan jókat tudunk ilyenkor beszélgetni. Lehet, hogy el kéne gondolkodnom rajta, hogy inkább 10-re tolom ki a fekvési időt. 🙂
Az persze a másik tényező, hogy eddig nem volt soha konkrét időpont, hogy mikor aludjak el. Volt, hogy hajnali 2-ig fent voltam és olvastam, vagy beszélgettem valakivel, esetleg böngésztem, de olyan is volt, hogy mondjuk egy előző napi forgolódós éjszaka után annyira fáradt voltam, hogy már nyolckor elnyomott az álom. Ilyenkor persze már hajnalban fent voltam, és utána ezért voltam fáradt egész nap, vagy pedig túlaludtam magam, és azért nem jött össze az energikus kelés.
Mégis hogyan? Jó tippeket adott Rubin Gretchen is a könyvében: minden kis világító izét el kell takarni, hogy ne zavarjon, hűvösebb legyen a hálószobában, stb. Nekem ez nem volt elég, így kutatásba fogtam. Először meg akartam jobban ismerni magát az alvást. Miért is kell ez nekünk?
Egészségesebb az, aki jókat alszik? Úgy, ahogy mondom! Jeff Iliff neurológus és munkatársai már számtalan tanulmányt publikáltak, melyekből kiderül, hogy amíg alszunk, az agyunk, lényegében takarít. Mivel a koponyában nincs nyirokkeringés, ami egyébként a test minden más részén a felelős a „rendrakásért”, az agy egy teljesen új módszert fejlesztett ki magának.
Az agy-gerincvelői folyadékba vándorol ki a „hulladékanyag”, ami majd a vérbe ürül. Azonban ez az agy-gerincvelői folyadék nem csupán az agy körül megvárja, hogy odaérkezzen a „kidobni való”. Beáramlik a vérerek külső felülete mentén, és segíti a hatékonyabb takarítást. Ez az egész jelenség azonban csak alvó állapotban figyelhető meg! Tehát, amíg ébren vagyunk, az agyunk annyira elfoglalt, annyi ingert kap, hogy egyszerűen nincs ideje „tisztogatni”. Viszont, amikor lefekszünk, az agy megnyugodhat kicsit, és ami felhalmozódott „házi munka”, szépen elvégzi magának. Fantasztikus!
Mindezekről bővebben: előadás
Mint egyetemista, a következő része Russel Foster előadásának nagyon megfogott:
Sőt, tovább hallgatva az előadást rájöttem, hogy ez az egyszerű szabály, a „Feküdj le korábban!” jóval túlmutat azon a kis célon, hogy energikusabb legyek. Rengeteg hatása van annak, ha nem alusszuk ki magunkat.
Összeségében tehát:
Hát ezért kell eleget aludnunk legfőképpen!
Ha lesz szabad 20 perced, szerintem mindenképpen érdekes végignézni ezt az izgalmas, pörgős, összeszedett előadást, nagyon érdekes dolgokat tudhatunk meg.
Ebben a bejegyzésemben összeszedtem pár tanácsot, hogy kipihentebben induljanak a reggelek. 🙂
Remélem, hasznodra válik, hogy elolvastad. Nektek milyen praktikáitok vannak, hogy kipihenjétek magatokat? Ki mit gondol a délutáni szunyókálásról?
Köszönöm, hogy erre jártál!
Várlak vissza!
Puszi: Niki