Essentia Feminae

10 tudnivaló a mézről

182d658fb03eeb492784c6fef84ae7b6

A rengeteg vitamin ellenére, amit szedünk, sikerült belekeverednem ebbe a megfázásba. Ezért a napokban kimondottan hálás voltam a nagy üveg házi erdeimézünknek, ami rengeteget segít az éjszakák átvészeléséhez. Minden lefekvés előtt eszek egy kiskanállal, és a kaparó érzés a torokban elmúlik, köhögés nélkül feküdhetek le. Ha rosszabb a helyzet, akkor éjjel még egyszer fel kell kelnem, egy újabb “adagért”, és akkor már reggelig kihúzom. Mindenesetre bízom az én kis immunrendszeremben, és tudom, hogy pár nap alatt túl leszek az egészen, ebben pedig a méz is nagy segítségemre lesz. Össze is szedtem róla pár tudnivalót, amit érdemes elolvasni. 🙂 

d436250ee77417e12ad2018ca4852aa8 

1, A méz kémiailag különböző szénhidrátok és víz telített oldata, amelyben a növényi és a méhből származó alkotóelemek vannak. A szénhidráttartalma 80–85%, a víz aránya pedig 16–19% közötti. Legfontosabb cukrai a gyümölcscukor (fruktóz, 34–41%) és a szőlőcukor (glükóz, 28–35%).  A méz egyéb tápanyagai fehérjék; 100 g méz száraz tömege körülbelül 100 mg aminosavat tartalmaz.

2,  Minden méznek eltérő az ásványianyag-tartalma. Általánosságban elmondható, hogy az édesharmatmézeké, vagy más néven erdei mézé nagyobb, mint a virágmézeké, mivel sokkal kevesebb virágport tartalmaznak. A virágméz 1 kg-jában átlagosan 100 mg ásványi anyag van, míg az édesharmatmézekben 400–1000 mg-ot is találhatunk, többek között káliumot, nátriumot, kalciumot, magnéziumot és klórt. A nyomelemek közül vas, cink, mangán, réz és króm van a mézben. A vitaminok közül kiemelendő a B1-, B2-, B5-, B6-, C- és K-vitamin-, valamint a niacin- és folsavtartalma.

ec7ee2df5ad0765ed51e42d883c3bb75

3,  A méznek számos egészségre hasznos hatása van. Használhatjuk nyugtalanságra, álmatlanságra, náthára, cserepes ajkakra, horzsolásokra, étvágytalanságra, immunrendszeri gyengeségre és fejfájásra, s kellő energiát ad sportoláshoz és szellemi munkához egyaránt. Tudtátok, hogy a mézzel kezelt seb háromszor gyorsabban gyógyul, és a sérülés hegtelenül tűnik el?

4, Amikor a méhész megtervezetten szállítja a méheket a különböző virágzó területre, akkor lehetséges, hogy egyféle virágból készüljön a méz, Akkor beszélünk fajtamézről, ha a termékben az egy fajta virág pollenjei elérik a 45 százalékot.

5, Hungarikumnak számító mézünk a selyemfűméz, melynek világos, kissé matt sárga színe van, illata pedig vaníliás. Enyhe vérnyomáscsökkentő hatása van. 

c4384ba46f5a31121b059de330fefbe8

6, Már az ókori görögök is ismerték a mézet, ők melisszának nevezték.  A görögök tisztában voltak azzal, hogy a méhez gyűjtik a nektárt, de úgy hitték az az éjszaka hullik alá az égből.

7, A méz kristályosodása természetes fizikai folyamat, amelynek során a kémiai tulajdonságai nem változnak meg. Ez abból adódik, hogy a méz szobahőmérsékleten túltelített oldatként viselkedik, amelyben az oldószer, a víz csak 18%-ban van jelen, a többi része főleg egyszerű cukrokból áll. Közülük a szőlőcukornak rossz az oldékonysága, így szobahőmérsékleten hamar kiválik az oldatból. A méz 15 Celsius-fokos hőmérsékleten ikrásodik a leggyorsabban, ekkor érdemes kissé felmelegíteni, úgy az eredeti állagot kapjuk vissza.

8, Nagyon fontos, hogy 18 hónapos kor alatt NEM ADHATÓ méz, mivel előfordulhatnak benne a Clostridium botulinum spórái, melyek a belekben tenyészni kezdenek és nagyon erős toxin termelődik. Ez blokkolja az idegrendszert, a légzés és a mozgatóizmok bénulását okozza. Nagyobb gyerekekben, illetve felnőttekben már az a minimális mennyiségű spóra nem okoz gondot, a gyomorsav teszi a dolgát.

3bfc2075c349e635dbf7276ad96cac85

9, A dolgozó méhek a legdolgosabb időszakban átlagosan 30-45 napig élnek, ez alatt a rövid idő alatt életüket kizárólag a munkának szentelik. 

10,  A méz keményítőbontó enzimjei a diasztáz (amiláz) és az invertáz. Mindkét enzim a méh garatváladékából származik. A méz diasztázaktivitása szobahőmérsékleten való tárolás során csak kismértékben változik. A túl csekély enzimaktivitás a méz éretlenségét, hamisítását, esetleg szakszerűtlen kezelését és/vagy tárolását jelezheti.

Remélem ti is kedvet kaptatok egy kis méz-evéshez. 🙂 Annyira sokoldalú, és olyan sok ételbe, italba felhasználhatjuk. Az mézes-mustáros csirkétől elkezdve, reszelt gyömbérrel vagy levendulával eltéve, nyalókaként és teába csurgatva is csudafinom. 🙂 A természet egyik csodája. 

Ha érdekel bármelyik recept, írjatok nyugodtan, és elküldöm, vagy ha sokan érdeklődnek, külön méz-receptes bejegyzés készül belőle. 🙂 

Köszönöm, hogy erre jártál!

Puzsi: Niki

Forrás: itt és itt, Képek: innen

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!